Pokrycia dachowe

Pokrycia dachowe -

Tworzywa

Pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych nie mają tak szerokiego zastosowania jak tradycyjne dachówki czy blacha, nie są też tak uniwersalne. Nadają się za to idealnie, jako pokrycia wiaty garażu albo tarasu. Największą zaletą tego typu materiałów jest ich przeźroczystość.

Potrafią przepuścić do 90% światła nie tracąc przy tym na swojej wytrzymałości. W zależności od rodzaju zadaszenia mogą mieć formę trapezowych i falistych płyt PCV lub poliwęglanu komorowego. Z płyt PCV wykonuje się najczęściej przejrzyste elementy dachu, ale mogą również służyć, jako zadaszenia do balkonów, tarasów czy cieplarni. To właśnie one potrafią przepuścić dużą ilość promieni słonecznych, a to, jaka będzie ich przepuszczalność zależy od tego, jaki rodzaj płyt wybierzemy.


Najpopularniejsze na rynku są oczywiście płyty przejrzyste, ale możemy sobie również wybrać przydymione, mleczne, żółte, zielone, niebieskie, czerwone, brązowe lub złożyć specjalne zamówienie na kolor, który będzie nam idealnie odpowiadał. Płyty tego rodzaju są odporne na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, promieniowanie UV, różnego rodzaju chemikalia oraz wstrząsy mechaniczne. Firmy sprzedające pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych zwykle dają 5 lat gwarancji na uderzenia i pęknięcia materiału a 10 lat na wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Gwarantują również odporność płyt na niskie temperatury, skrajnie dochodzące nawet do -80oC.
DachTworzywa sztuczne nie powinny być stosowane na dachach o spadku mniejszym niż 6%. Jeżeli spadek powierzchni dachowej będzie wynosił więcej niż 10% wtedy woda deszczowa będzie automatycznie czyścić jego powierzchnie. Płyt bezpośrednio na dachu nie powinno się montować w temperaturze niższej niż +5oC, natomiast odległość kładzionej płyty od brzegu otworu montażowego minimalnie może wynosić 40 mm.
Same płyty powinno się układać rzędami. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o tym, że otwory do mocowania płyt powinny być wiercone. Płyt nie należy przybijać, bo inaczej możemy narazić materiał na uszkodzenie. Mają one, co prawda gwarancję od uderzeń, ale tych wywołanych przez czynniki atmosferyczne takie jak grad, a nie takie jak właściciel z młotkiem. Inną ważną rzeczą, o której należy pamiętać jest to, że płyty zmieniają długość pod wpływem temperatury. Trzeba uwzględnić ten aspekt montując materiał do innych elementów pokrycia.